Spor Yapma İhtiyacına Kişiye Özel Uygulama: Sports & Merits

Spor yapma ihtiyacına kişiye özel uygulama, esneklik ve fırsatlarla yeni bir soluk getiren ilk Türk şirketi Sports & Merits, Bülent Ozan ve Türker Baloğlu tarafından Nisan 2016’ da kuruldu. Tek bir spor merkezine bağlı kalmak ve o merkezin imkanları ile yetinmek istemeyen çalışanlara www.sportsandmerits.com sitesi üzerinden akıllı telefon ya da tablet ile bulunduğu lokasyonda dilediği anlaşmalı merkezde spor yapma imkanı sunan S&M, İstanbul, İzmir ve Ankara’da şu anda 60’ı aşkın spor merkezinde tek üyelik sistemi ile ulaşmayı sağlıyor. Yakında tüm Türkiye’de hizmet verecek olan S&M, tek bir kulüp üyeliğinden çok daha uygun fiyat ve avantajlarla sporu bir yaşam biçimi olarak hayatının merkezine konumlandıran çalışanlara kolay ve esnek şartlarda spor yapma imkanı sunuyor.

 1. Girişiminizi kurma fikri ne zaman ve nasıl gelişti?
Yeni Nesil Endüstriyel Ticaret Platformu
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı

Türker BALOĞLU – 2015 yılının sonlarına doğru idi ortağım Bülent eskiden beraber çalıştığı arkadaşlarının çok güzel bir fikri Romanya’da nasıl hayata geçirdiklerinden bahsetti. Bu fikri Türkiye’de nasıl uygulayacağımızı düşünürken girişimin temelleri atıldı.

 1. İş fikri nasıl oluştu? Hayata geçirmenizin kısa hikayesini anlatır mısınız?
Bülent Ozan

Bülent OZAN – Romanya’daki arkadaşımın iş modelini ve şirketlerinin önemli bir payını başarıyla satış hikayesini gördükten sonra detaylı olarak ilgilenmeye başladım. Yönetim danışmanlığının bize kazandırdığı tecrübeleri uygulamaya koyup pazar araştırması yaptık. Türkiye’de spor merkezi üyeliği pazarının dünya ülkelerine göre oldukça geride ve küçük olduğunu gördük. Amerika, Avrupa , vs. tüm ülkelerde tüm göstergeler (Spor merkezi üyelikleri sayısı, sektörün yarattığı gelirler, kazanılan paralar, per capita spor yapma sıklıkları, nüfüsa oranla spor merkezi sayıları, vb.) Türkiye’nin oldukça ilerisinde. Ayrıca bu iş fikrinin henüz Türkiye’de olmadığını da gördük. Bütün bu analizler bize 2 şey söyledi; i) içinde bulunduğumuz koşullar ve zamanda Türkiye’de bu işten para kazanmak biraz zor ve ii) yurt dışı örnekler ve Türkiye’nin son yıllardaki gelişimine bakınca çok büyük bir potansiyel var. Yeni ve başarılı bir iş fikri ile piyasanın ilk oyuncularından biri olunduğu takdirde, sizi çok parlak bir gelecek bekliyor olabilir.

İşi ciddi bir şekilde modellemeye başlayınca ihtiyacımız olan daha fazla veri ve bilgiyi tespit ettik. Bu noktada yabancı arkadaşlarımız bize oldukça destek oldu. Yurt dışı ziyaretler yapıp, işlerin operasyonel modelleri, finansal sonuçları ve istatistikleri hakkında detaylı bilgiler aldık. Potansiyel spor merkezleri ve müşteriler ile görüştük. Arkadaşlarımızın işlerini kurma ve tutundurma aşamalarında yaşadıkları sorunları ve nelerin iyi gittiği hakkında çok bilgi aldık. Bunlar özellikle önemliydi çünkü, sektörde halka açık bilgi bulmak oldukça zor ve eğer bir girişim planlıyorsanız iş modelinizin olabildiğince sağlam veriler ve varsayımlar üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Detaylı analizlerimiz de ilk fikirlerimizi destekledi ve Türkiye’de çok başarılı bir girişim kurabileceğimizi gösterdi.

Türker Baloğlu

TB – Bülent konuyu bana ilk açtığında fikir çok hoşuma gitti. Geçmişimde enerji sektöründe birkaç başarılı girişimim olmuştu ama bu girişim farklı bir sektörde olacaktı. İş ve kişisel hayatını birleşik yaşayan benim gibi biri için bu şu anlama geliyordu: Artık hayatımda daha fazla spor olacak ve daha sağlıklı yaşayacaktım. Bir start-up için gerekli tüm masabaşı ve saha hazırlıklarımızı yaptıktan sonra atladık uçağa Avrupa’ya gittik; çalışan modelleri yerinde test ettikten sonra artık başlamaya hazırdık.

Bu süreç sonrasında Nisan 2016 da Sports & Merits’i hayata geçirdik. Eylül 2017’de de operasyonumuza başladık.

 1. İş fikrinizin ana konusu nedir? Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsunuz? Faaliyet alanınızdan söz eder misiniz?

Spor yapma alışkanlıklarına yepyeni bir anlayış getirerek Türkiye’nin en esnek spor merkezi üyeliğini sunuyoruz.

 

 

Öncelikle tek bir spor salonuna bağlı kalmak mecburiyetine son veriyoruz, şu anda İstanbul, İzmir ve Ankara’da, yakında tüm Türkiye’de; çalışanlara, anlaşmalı spor merkezlerimize tek bir üyelikle erişim imkanı sağlıyoruz.

 • Sports & Merits’le kaliteli spor merkezlerinde sunulmayan 1 ay, 3 ay ve 6 ay süreli üyelik yapılması da mümkün. Üyelerimize istedikleri aktivite ile uğraşma esnekliğini de sunuyoruz.
 • Üyelerimiz sabah evlerinin yakınında streching, öğlen ofislerinin çevresinde kardiyo, akşam katılacaklerı bir davet öncesinde spinning, ya da iş seyahati için şehir dışında, diledikleri üye spor merkezinde, diledikleri zaman istedikleri branşta spor yapabiliyorlar.
 • Ayrıca bu hizmeti de son derece uygun bir fiyatla sunuyoruz.

Sloganımız da bu esnekliği gözler önüne sunuyor zaten:

Ne İstersen! Nerede İstersen! Ne zaman İstersen!.

 

 1. Türkiye’deki hangi illerde kaç spor kulübü ile anlaşmanız mevcut?

Hali hazırda İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösteriyoruz.  Ağımızda -şimdilik- 60’a biraz üzerinde spor merkezi bulunuyor.

İstanbul’da 50’nin üzerinde olan spor merkezleri ağımızı daha da genişletirken; bir yandan da İzmir ve Ankara’da daha çok noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca Bursa, Kocaeli gibi ilk fırsatta operasyonlarımızı başlatmak istediğimiz büyük şehirlerimiz var.

 

 1. Sports & Merits sistemi nasıl işliyor?

Sports & Merits’in oldukça basit bir işleyiş modeli var. Şirket çalışanları www.sportsandmerits.com’dan üye oluyorlar. Ödemelerini yapıp bir üyelik satın alabiliyorlar. Sonrasında spor merkezlerinden istediklerini web sitemizdeki harita üzerinde seçiyorlar. Üstelik harita üzerinde filtreleme yaparak, şehir, bölge, ya da aktivite bazında istedikleri spor merkezini çok çabuk ve kolay bulabiliyorlar. En son adım olarak seçtikleri spor merkezini ziyaret ediyorlar ve yine akıllı telefonlarından bir yer bildirimi yapıyorlar. Hemen spor yapmaya başlayabiliyorlar! İşlem bu kadar basit.

 1. Kaç üyeniz var? Üye profili nedir?

Ağustos ortası itibariyle 1,200’ün üzerinde üyemiz bulunuyor. Ancak bu üyelerin 550-600 tanesi aktif olarak bir üyeliğe (aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık üyelik sahibi) sahipler. Üyelerimizin hepsi beyaz yakalı çalışanlar ve tamamı üniversite mezunu.

Sports & Merits üyelerine ait bazı istatistikler aşağıdaki gibi;

 • Sports& Merits üyelerinin %55’i erkek, %45’i ise kadın.
 • Sports& Merits üyelerinin çoğunluğu 25 ile 40 yaş aralığı arasındalar. Daha sonra çalışma hayatlarının başlarında olan yani 18 ile 25 yaş aralığında olanlar ve tecrübeli çalışanlar diyebileceğimiz 40 yaşının üzerindeki üyelerimiz geliyor. Sayıları az olmakla birlikte 50 yaşın üzerinde üyelerimiz de var.
 1. Fiyat nedir ?

Fiyatlarımız premium kulüplere tek başına yapılabilecek üyelik fiyatlarından çok daha uygun.

Sports & Merits olarak sağladığımız tüm diğer esnekliklere ek olarak, fiyatlandırma konusunda da esneklik sağlamaya çalışıyoruz. Üyelerimiz kullanacakları spor merkezi tipini doğru seçerek daha az ücret ödeyebiliyorlar. Klasik kulüplerimizi kullanabilen Klasik Üyeliğimiz ya da tüm kulüplerimizi kullanabilecek Premium Üyeliğimizden uygun olanı satın alabiliyorlar.

Ayrıca uzun süreli bir taahhüt vermek istemeyen üyelerimiz 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da Yıllık üyelik tiplerinden kendisine uygun olanı satın alabiliyor.

Şirketlerle, çalışanları için yan hak olarak satın alabilecekleri, ya da ücretin büyük kısmını kendilerinin ödeyecekleri ve çalışanların da ücretin bir kısmını ödeyebilecekleri ödeme düzenlemeleri de yapabiliyoruz.

 1. Sports & Merits sisteminin kullanıcılarına sunduğu avantajlar nelerdir ? Sports & Merits ile çalışanlara mümkün olan en esnek spor merkezi üyeliğini sunuyoruz. Spor yapmak isteyenlerin tüm bahanelerini ortadan kaldırıyor ve üyeliklerini yanlarında taşımalarını sağlıyoruz. Üyelerimiz bütünüyle mobil çözümümüzle akıllı telefonlarını kullanarak, istedikleri zaman istedikleri yerde spor yapabiliyorlar.

Geleneksel spor merkezi üyeliklerine oranla çok büyük bir fark ortaya koyuyoruz. Üyelerimize de sayısız fayda yaratıyoruz. Bu farkları ve faydaları birkaç örnekle ortaya koyalım;

 • Özellikle trafikten bunaldığımız bu devirde, spor merkezlerinin yerleşimi çok önemli. Bir çok araştırmaya göre karar verirken ilk ve bazen de tek kriter! Üyelerimiz bir spor merkezini seçmek zorunda değil. İsterlerse sabah evlerine yakın bir tesisimizde, akşam da iş yerlerine yakın bir tesisisimiz de spor yapabilirler. İş gezisi için başka bir şehre gittiklerinde antrenmanlarına ara vermek zorunda değiller. Sports & Merits üyelikleriyle o şehirlerde bulunan tesislerimizde spor yapmaya devam edebilirler. İstanbul’da yaşayıp, işi dolayısıyla haftanın 3 gününü İzmir’de geçirmek zorunda olan bir üst düzey yönetici üyemiz hem İstanbul’daki hemde İzmir’deki spor merkezlerimizi kullanıyor.
 • Tercih ettiğiniz tesiste her aktiviteyi bulamayabiliyorsunuz. Sports & Merits’le bu sorun da ortadan kalkıyor. Üyelerimiz yüzmek için bir tesisi, ya da kickboks/yoga eğitmenlerinin uzmanlığı nedeniyle başka bir tesisi tercih edebiliyorlar.
 • Kaliteli spor merkezlerinin sadece uzun dönemli üyelikler sunması da spor merkezi üyeliklerinin sayısını negatif olarak etkiliyor. Kısa süreli üyelik yapmak isteyenlere bu seçeneği de veriyoruz. Üyelerimiz arzu ederlerse 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da arzu ederlerse de Yıllık üyelik sahibi olabiliyorlar. Ayrıca yıllık üyelik sahiplerine her hangi bir sebep göstermek ya da birini ikna etmeye gerek olmadan web sitemizden istedikleri zaman üyeliklerini dondurma hakkı da veriyoruz.
 • Kaliteli spor merkezlerine erişimin çok pahalı olduğu bu devirde Sports & Merits fiyatlarıyla da fark yaratıyor. Tesislerimizle ve iş yerleriyle yaptığımız uzun soluklu iş birlikleri sayesinde daha hesaplı bir tercih olarak ortaya çıkıyoruz. Çalışanlar şirketleri aracılığıyla oldukça uygun tutarlarla bize üye olabiliyorlar.

Sports & Merits’le spor yapan çalışanların; yüksek enerji sahibi olacaklarına, daha az ve zor hasta olacaklarına, verimliliklerinin artacağına, onlar için bizimle anlaşan ve üyelik sahibi olmalarını sağlayan iş yerlerine daha sadık olacaklarına ve işlerine daha çok motive olacaklarına inanıyoruz. Bu şekilde dolaylı olarak artan üretim, gelirler ve daha mutlu iş gücü ile Türkiye ekonomisini pozitif etkileyecek bir hizmet sunuyoruz.