Buyernetwork.Net Academy Üyeleri Vodafone Park’ta Bir Araya Geldi. Sırada Dış Ticaret Yarışması Var.

 

Yeni Nesil Endüstriyel Ticaret Platformu
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı

Buyernetwork.Net Dış Ticaret, Girişimcilik ve Liderlik Bn Academy Meetup 18 Aralık 2018 tarihinde Beşiktaş JK ev sahipliğinde Vodafone Park’ta gerçekleştirildi.

Beşiktaş JK Genel Müdür Yardımcısı Ömer Öcal Gebelek açılış konuşmasında böylesine bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Ömer Öcal Gebelek, “farklı üniversitelerden öğrenciler ve sektör uzmanlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülke olarak geçmişten bugüne hızlı bir gelişim içersindeyiz fakat bu yeterli değil gençlerimizden ümitliyiz. Dış ticaret ve girişimcilik alanlarında daha fazla çaba harcamalıyız.” dedi.

B2B İş Dünyası Platformu BuyerNetwork.net kurucu ortağı Prof. Dr. Murat Erdal etkinlik açılış konuşmasında, üniversite öğrencileri ve iş dünyasını bir araya getiren BN Academy ve sektöre yönelik yapılanma olan Academy Pro faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Murat Erdal konuşmasında, “BuyerNetwork.net profesyonel kulüp yapısı Academy Pro ile 6.400 üye uzmanlık alanları genişlettiklerini, dış ticaret, planlama, pazarlama, satış, bilişim teknolojileri ve insan kaynakları bölümlerinden yöneticilerle kulübün iş çevresinin daha da zenginleştiğini ifade etti.

BuyerNetwork.net BN Academy yapılanma tarafında ise üniversite, özel ve kamu sektörü arasında köprü rolünü son derece güçlendirdi. Her üniversiteden girişimcilik, teknoloji ve sektörel çalışmalara ilgi duyan arkadaşlarımızı Academy çatısı altında görmek istiyoruz” dedi.

 

Prof. Erdal, BuyerNetwork.net forum ve güncel paylaşımlarında 6 farklı alanda kitap armağanlarından bahsetti. Forumlarda etkin rol üstlenen arkadaşlarımız kişisel gelişim, felsefe, iletişim, girişimcilik ve mesleki kitaplar kazanabilirler.

BuyerNetwork.net kurucu ortağı Adil Ünal konuşmasında, yeni dönem iş hayatında “hibrit insan” modelinin damga vurduğunu birden fazla alanda uzmanlığın önem kazandığını belirtti. Academy yapılanması ile profesyonelliğe giden yolda gençlere imkanlar sunuyoruz. Yeni bir kulüp modeli ve kültürü oluşturdukları belirten Adil Ünal BN Academy markası içerisinde yer alan faaliyetlerden bahsetti.

Temesist Endüstriyel Depo Mühendisliği YK Başkanı Halil İbrahim Gül,
“dış ticareti bilen nitelikli insangücüne her zaman ihtiyaç var.”

Temesist Endüstriyel Depo Mühendisliği YK Başkanı Halil İbrahim Gül yapmış olduğu konuşmada ülke ekonomisinin güçlenmesinde dünya pazarlarına katma değeri yüksek endüstriyel ürünlerin satışının büyük rol oynadığını vurguladı.

Gül, Temesist firmasının depo raf sistemleri ve otomasyon çözümleri alanında küresel bir oyuncu haline gelmesinde yatan sırrın “ar-ge ve insan kaynaklarına yapılan yatırım” olduğunu belirtti. Almanya’da yeni bir şirket kurarak uluslararası alanda Temesist markasının daha da güçlendiğine dikkat çeken Gül, dış ticareti meslek alanı olarak belirleyen ihracat satış ve operasyon yönetimini seven nitelikli profesyonelleri ve mezuniyet sonrasında öğrencileri firmasına davet etti.

 

 

DIŞ TİCARET YARIŞMASI “Profesyonelliğe Giden Yol”

Prof. Dr. Murat Erdal ve Halil İbrahim Gül B2B İş Dünyası BuyerNetwork.net ve Temesist Endüstriyel Depo Mühendisliği ile birlikte düzenlenen Dış Ticaret Yarışması hakkında bilgi verdiler. Üniversitelerin tüm bölümlerinin başvurabileceği bu yarışmada öğrenciler dış ticaret dinamiklerini öğrenerek pratik yapma imkanı elde edecekler. Toplam ödül miktarının 30.000 TL olduğu Dış Ticaret Yarışması’na başvurular http://www.BuyerNetwork.net adresinden yapılabilecek.

Yasin Erol (İstanbul Teknokent Entertech )

İstanbul Teknokent Entertech Genel Müdürü Yasin Erol, teknokentlerin ülke ekonomisinde rollerini güçlendirdiğini üniversitelerde Teknoloji Transfer Ofisleri ile birlikte büyük bir dinamizm kattıklarını ifade etti. Yasin Erol, İstanbul Üniversitesi Teknokent olarak çok sayıda projeye ev sahipliği yaptıklarını, ilerleyen süreçte enerji ve fikirleri olan gençleri Entertech çatısı altında görmek istediklerini belirtti.

 

Prof. Dr. Burak Arzova (Marmara Üniversitesi)

Prof. Dr. Burak Arzova konuşmasında dünya ekonomisi ve finansal piyasaları değerlendirerek kısa ve uzun dönemli projeksiyon yaptı. ABD, Uzakdoğu ve AB arasındaki ekonomi stratejilerinin Türkiye’ye olası etkilerini değerlendiren Prof. Arzova yeni para birimleri ve finansal teknolojileri de değerlendirdi.

Prof. Dr. Tuncer Asunakutlu (Bakırçay Üniversitesi)

“Liderlik, ancak bilgili ve erdemli kişilerin üstlenebileceği bir sorumluluktur.”

Prof. Dr. Tuncer Asunakutlu, BN Academy Meetup’ta Liderlik ve Girişimcilik konularında bilgiler verdi. Günümüzde bilgili ve erdemli olmanın önemini vurgulayan Asunakutlu, katılımcılara bilgilerini arttırma sürecinde ihtiyaç duyacakları yöntemleri anlattı. Konuşmasında doğru seçilmiş kitapları okumanın çok önemli olduğunu vurgulayan Asunakutlu, aynı zamanda mesleki ve entelektüel bilgiler içeren konuşmaları dinlemenin gerekli olduğunu ifade etti. Aynı zamanda gözlem yapmanın da bir diğer öğrenme yöntemi olduğunu belirtti. Dikkat verilen her konunun öğrenilebileceğini ve belirli süreler ile tekrar edilen bilgilerin kalıcı olacağını belirten Asunakutlu, ”öğrenme metodolojisini doğru uygulayan, düşünmeye ve çalışmaya zaman ayıran herkes, istediği her konuda geniş bilgilere sahip olabilir. Çünkü günümüzde bilgi erişilebilirliği çok yüksek. Doğru ve kapsamlı bilgiler edinilmeli ve hayata uyarlanmalıdır. Liderlik, ancak bilgili ve erdemli kişilerin üstlenebileceği bir sorumluluktur” dedi.

Girişimcilik konusunda umutların arttığı bir dönemde olduğumuzu ifade eden Asunakutlu, toplumsal güvenin yükseltilmesi gerektiğini belirterek, “birbirine güvenen insanların yaşadığı toplumlarda işlem maliyetleri düşer ve ekonomi güçlenir” dedi. Girişimciliğin bir karakter ve ekosistem meselesi olduğunu ifade ederek güçlü ekonomilerin iyi girişimlere ihtiyaç duyacağını ve gençlerin teknolojiyi izleyerek yeni ve nitelikli girişimler oluşturabileceklerini söyledi. Konuşmasının sonunda bir okuma listesi de öneren Asunakutlu, genç girişimci adaylarının yeteneklerine güvenmeleri gerektiğini, iyi işbirlikleri ve birbirine güvenen takımlar kurarak başarılı olmanın her zaman mümkün olacağını söyledi.

Reyhan YALÇINKAYA (İş & Yaşam Koçu )

“Değişime kendimizden başlayalım.”

Reyhan YALÇINKAYA sunumunda şu konulara yer verdi:

Duygusal zeka insanın kendi duygularını, başkalarının duygularını anlama ve bunları çözümleme, anlamlandırma ve yönetebilme becerisidir. Bilişsel zeka IQ diye isimlendirilirken duygusal zeka EQ diye isimlendirilir. IQ entelektüel bilgi birikimi, bilişsel zeka ve öğrenme ile ilgilidir. Çevremizde sıklıkla görmekteyiz, aslında önemli ölçüde bilgi sahibi, IQ su yüksek insanlar yaşamda çokta başarılı olamayabiliyorlar. Duygusal zeka becerileri yüksek kişiler daha tutkulu, daha hırslı, stres ile daha kolay başa çıkabilen insanlar olarak karşımıza çıkıyor ve daha başarılı oluyorlar. Bu durum liderlerin duygusal zeka becerileri yüksek kişiler arasından daha yoğunlukla çıkmasını sağlamaktadır. Bireylerin hedeflerine odaklanmaları, daha güçlü ilişkiler kurmaları, empati yapabilmeleri, zorluklarla mücadele, inisiyatif alma, tutkulu yaklaşım gibi özellikler yüksek EQ sayesinde gerçekleşmektedir. Duyguların farkında olmak, iyi ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi sağlarken, iyi bir takım oyuncusu ve lider olmayı da yanında getirir.

Duygular beynin daha yüksek bir muhakeme kabiliyetine ulaşmasını sağlayan vazgeçilmez yakıttır. Duygusal zeka ise yürek ve kafanın birleşik zekasıdır. Öyle ki bilim adamları kalbin yaydığı enerjiyi 1,5 metreden ölçebilmektedirler. Sadece bilgi ve akıl ile verilen kararların değil, içine yürek ve duyguların dahil edilerek verilen kararların daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Duygusal zekayı geliştirmek mümkün müdür? İnsanların mizaçları doğuştan gelir, kişilikleri ise ilk 4-6 yıl arasında oluşur, değiştirmek çok zordur. Ancak karşılaştığımız durumlara verdiğimiz tepkiler, gösterdiğimiz davranışlar öğrenme ve tecrübe ile farklılık gösterir. Daha verimli, daha mutlu çalışanlar, başarılı işletmeler için duygularını kullanan liderlere ihtiyacımız var. Değişime kendimizden başlayalım.

Seyhan GENÇAĞ (İç Denetim Müdürü & Yaşam Koçu )

“Asla Pes Etme”

Seyhan Gençağ konuşmasında şu başlıklara vurgu yaptı:

Yönetimin üç aşaması vardır ; duygu yönetimi, işin yönetimi, insan yönetimi. En zoru duygu yönetimidir. Duygu yönetimini başarmanın yolu kendini dinlemekten kendi koçluğunu yapmaktan geçer.

Duygu yönetimi başarılamaz ise direkt olarak ilişki yönetimi dolaylı olarak da iş yönetimi etkilenir. Liderler; iyi ilişkiler kurma, duygu ve iş yönetimi yetkinliğe sahip, benlik duygusuna hitap eden profillerdir. Liderlik ve Kariyer yolunda; hayal et, *KESE’ye at ve asla pes etme. (*KESE=Karar ver, Eyleme geç, Sonuçları Değerlendir, Esnek Ol)

Abdurrahman Özciğer, ACC (Yönetici Koçu )

Abdurrahman Özciğer, konuşmasının ilk bölümünde, rekabetin yoğun olduğu, belirsizlik ortamında olduğumuzu, teknolojik hız ve inovasyonun sınır tanımaz boyutlara ulaştığını, zor koşullar içinde, fark yaratarak rekabet üstünlüğü sağlamanın, değer yaratmanın, kârlılık ve sürdürülebilirliğin şirketlerin varlık amacı olduğunu vurgulamıştır. Bu amaçlar yeni ve sürekli bir değişim sürecinin gerekli olduğunu, yöneticilerin önce kendi konfor alanının dışına çıkmasının ve organizasyonu tetikleyerek değişimi yönetmesi gerektiğini belirtmiştir.

Özciğer, konuşmasında yöneticilik özellikleri ile liderlik özelliklerini karşılaştırmış, liderin kendine, başkalarına ve işine liderlik yaparken planlama, organize etme, uygulama ve kontrol etme süreçlerinin ve kaynak yönetimi ile performans yönetimi fonksiyonlarının önemini vurgulamıştır. Liderlerin taşıdığı özellikleri, Elon Mask, Nelson Mandela, Steve Jobs, Harley Davidson, Jack Ma ve Atatürk örnekleri üzerinden aktarmıştır.

Özciğer, konuşmasının son bölümünde, Vizyon, kişilik, değerler, beceri ve kaynaklar, aksiyon ve davranışlar ile zaman ve mekan boyutunda insan sisteminin işleyişini anlatmış, World Ekonomik Forum tarafından belirlenen 2020 Yılı 10 Temel Yetkinlik konusunda bilgi vererek, gençlerin bu yetkinliklere sahip olmaları için önerilerde bulunmuştur.

PROGRAM:

12:30 – 13:45 BN Academy Topluluk Üyeleri İle Tanışma

 

Prof. Dr. Murat ERDAL – BuyerNetwork.net

Prof. Dr. Tuncer ASUNAKUTLU – Bakırçay Üniversitesi

Arş. Gör. Adil ÜNAL – İstanbul Üniversitesi

13:45 – 14:00 Ara

14:00 – 15:00 1. Oturum DIŞ TİCARET ve GİRİŞİMCİLİK

Yasin EROL – İstanbul Teknokent Entertech

Prof. Dr. Burak ARZOVA – Marmara Üniversitesi

Ömer Öcal GEBELEK – Beşiktaş Jimnastik Kulübü

15:00 – 15:30 Ara

15:30 – 16:30 2. Oturum KİŞİSEL GELİŞİM ve LİDERLİK

Reyhan YALÇINKAYA – Yaşam & İş Koçu

Abdurrahman ÖZCİĞER – Yönetici Koçu

Seyhan GENÇAĞ – İç Denetim Müdürü

16:30 – 17:00 DIŞ TİCARET YARIŞMASI SUNUMU

MİNİ STAD TURU ve TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Kapanış