Biota Laboratuvarları, inovasyon yatırımları ile büyüyor…

Biota Laboratuvarları’nın ardındaki en büyük gücün ‘inovasyon, arge yatırımları ve yüzde 100 bitkisel bazlı üretim’ olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, Biota, inovasyonu geleceğinin ve gelişiminin kaynağı olarak görmekte ve Arge merkezimiz devrim niteliğinde ürünler geliştirmektedir. Bundan 10 yıl önce Türkiye sınırlarını aştık ve markalaşma sürecine girdik.Bugün dünya markası olma yönünde hızla ilerliyoruz ” dedi. 

ABD’nin ünlü perakende zinciri Wal-Mart’ın 4 bin mağazasında Biota ürünlerinin satışını kapsayan işbirliği görüşmelerini tamamladıklarını belirten Cihat Dündar, Wal-Mart ilgili komisyonlarından yakın zamanda işbirliği kararının çıkmasını beklediklerini söyledi.

Yeni Nesil Endüstriyel Ticaret Platformu
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı
Akıllı Satınama Asistanı

10 markası ve 400’ü aşan inovatif ürünü ile dermokozmetik pazarının önde gelen şirketi Biota Laboratuvarları, sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da pazar lideri konumunu güçlendiriyor. 2017 yılı hedeflerini büyüten şirket, bitkisel içerikli ürünleriyle, Amerika’dan Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya kadar birçok ülkede güzellik ve sağlık sorunlarına etkin çözümler üretiyor.

Biota Laboratuvarları’nın ardındaki en büyük gücün ‘inovasyon ve arge yatırımları ile yüzde 100 bitkisel üretim’in olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, “Biota inovasyonu geleceğinin ve gelişiminin kaynağı olarak görmektedir. Tüketici ihtiyaçlarının değerlendirilmesi sonucunda geliştirdiğimiz inovasyonlar dışında, mevcut ürünlerin yenilenmesinin yanısıra arge merkezimiz devrim niteliğinde ürünler geliştirmektedir. Bundan 10 yıl önce Türkiye sınırlarını aştık ve markalaşma sürecine girdik. Bugün dünya markası olma yönünde hızla ilerliyoruz” dedi.

Hobi olarak başladı, 14 yılda başarı hikayesi oldu 

Biota Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, İstanbul-Sarıgazi’de bulunan fabrikada merkezinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasına, şirketin kuruluş öyküsünü anlatarak başladı. “Bir hayal ile 2002 yılında başlayan yolculuğumuz, gururla belirtmeliyim ki, bugün ülkemizde ve dünya çapında başarılarla devam ediyor” diyen Dündar, Biota’nın 14 yıllık öyküsünü satır başları ile şöyle anlattı:

“1972’de Almanya’da doğdum, işletme eğitimimi bu ülkede tamamladım ve 1999 yılında Türkiye’ye döndüm. Küçük yaşlardan beri bitkisel ürünlere ilgim oldu. Bu işe hobi olarak başladım. Günlerim laboratuvarlarda geçti. Önce tüyleri azaltan Bioder ürününü keşfettim. Bu formül üzerinde çalışırken, bugün alanında pazar lideri olan Bioxcin ürünümüzün temelini oluşturan ‘saçların dökülmesini önleyen’ formülü buldum. Daha sonra da biriktirdiğim bu bilgiyi, kendi şirketimi kurarak insanların hizmetine sunmayı istedim.”

Avrupa’nın üçüncü büyük dermokozmetik fabrikası 

Yüzde 100 Türk şirketi olarak, 50 milyon dolar yatırımla kurdukları Biota fabrikasının bugün Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın üçüncü büyük dermokozmetik tesisi olduğunu belirten Cihat Dündar, “2002 yılında 15-20 kişi ile başladığımız üretime bugün yüzlerce çalışanımız ile devam ediyoruz. Üretim kapasitemiz 25.000 ton/yıl şampuan, 3.000 ton/yıl krem jel ve 3.000 ton/yıl serum toniktir” dedi.

Cihat Dündar’ın verdiği bilgiye göre Biota Laboratuvarları; Biota 59 Elements, Bioxcin, Bioblas, Bioder, Nutraxin, Restorex ve Biobaby gibi farklı markalarıyla, farklı kategorilerde operasyonlarını sürdürüyor. Biota’nın eczane kanalı markaları; Bioder,Bioxcin, Biobaby ve Nutraxin Türkiye çapında 24.000’den fazla eczanede tüketici ile buluşuyor. Market kanalı markaları; Bioblas ve Restorexhipermarketlerden zincir mağazalara binlerce noktada satışa sunuluyor. Perakende markası Biota 59 Elementssaç, cilt, vücut bakım, anne-bebek ürünleri, renkli kozmetik, koku grubu ve ek besin takviyeleri ile aksesuar olmak üzere 8 ayrı kategoride ve 400’ün üzerindeki ürün gamı ile Biota mağazalarında tüketicilerine ulaşıyor.

Başarının sırrı, bitkisel üretim ile farklılaşmak oldu

“Bizim farkımız ürünlerimizin bitkisel olmasıdır” diyen Cihat Dündar, halen dünyada yüzde 100 bitkisel dermokozmetik markası olmadığını söyledi. Dündar, sözlerine şöyle devam etti:

“Oysa insan doğal bir varlıktır ve biz bitkilerin iyileştirici gücüne inanıyoruz. Bugün Biota ürünlerinde 250’nin üzerinde farklı çeşitte bitki kullanıyoruz. Dünyada ürünlerinde en fazla bitki kullanan dermokozmetik şirketiyiz. Bitkilerden gelen mucizeye inanıyoruz. Rakiplere benzeyerek değil, rakiplerden üstün olduğumuz zaman sektöre liderlik yapılabileceğimize inanıyoruz.”

Bugün Rize’de Yeşil Vadi’de yetişen Anzer Kekiği’nin Türkiye endemiği olağanüstü bir bitki olduğunu ve hiçbir ülkede bulunmadığını vurgulayan Cihat Dündar, “Biz bu bitkiyi antiaging ürünlerimizde, ekstrelerde kullanıyoruz. Sürekli araştırma ile kimsenin yapmadığını yapıyoruz. Herkesin beyaz giydiği yerde biz siyah giyiyoruz; müthiş bir fark bu” şeklinde konuştu.

Şirketin en büyük yatırım Arge ve inovasyona… 

Cihat Dündar, “Bizim işimiz, leke, sivilce, tüy dökücüler, saç dökülmesi, antiaging gibi dermokozmetik ürünler üretmektir. Bunun için arge’ye ve inovasyona sürekli olarak yatırım yapıyoruz. Arge’ye yaptığımız yatırımın tutarı yıllık 3 milyon Euro’dur ve şirketimizi bugünlere taşıyan lokomatif gücümüzdür” dedi. Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Duvar sarmaşığı bitkisi saçları uzatır. Bu ürünü tespit ettik ve ürettik. Bu bir inovasyondur. Bioxcin markamızın pazara yeni sunduğumuz yeni ürünü Quantum, 18 aminoasitten oluşan ve saça tutunan peptitler ile zenginleştirilmiş formülü ile saçın en hasarlı yüzeylerinde katman oluşturuyor, her bir teli tek tek onarıyor ve dökülmeyi engellerken ilk kullanımdan itibaren saçların daha kalın ve gür görünümlü olmasını sağlıyor. Bunun gibi onlarca ürün üzerinde çalışıyoruz. Biz rakiplerimizin yapmadığını yapıyoruz. Sorunları bitkiler çözer diyoruz.”

Termal sudan gelen mucize Bioxcin ürünlerinde de kullanılacak

Son dönemde odaklandıkları üç inovasyon alanının; ayva çekirdeği, bıldırcın yumurtası ve termal sular olduğunu vurgulayan Cihat Dündar, “ayva, ayvanın çekirdeği ve yapraklarını mix ettiğinizde, cilt problemlerini çözen, kırışıklıkları önleyen olağanüstü bir antiaging ürünü ortaya çıkıyor. Bıldırcın yumurtası, 8 adet yumurtaya eşit değerde protein ve mineraller içeriyor. Sivilce, leke giderme ve antiaging özellikleri var. Bu ürünü geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca iddia ediyorum ki, cilt güzelliği için dünyada hiçbir kozmetik ürünü, termal suyundan daha iyi olamaz. Termal suyu saç dökülmesini önleyen ürünümüz Bioxcin’de kullanacağız.”

Geliştirilen ürün sayısı 400’ü aştı…

Bugüne kadar 400’ün üzerinde, ürün geliştirdiklerine dikkati çeken Cihat Dündar, “renkli kozmetikten çocuk ürünlerine, kırışıklıktan saç dökülmesini önleyen ürünlere, kadın-erkek vitaminlerine ve gıda takviyesine kadar geliştirdiğimiz bu ürünlerin her birisi, büyük birer projedir; yeni bir marka, yeni bir konsept oluşturuyoruz” dedi.

Hedef büyüttü

2013 yılından itibaren global operasyonlarını hızlandırdıklarını belirten Dündar, “ABD, Almanya, Polonya pazarlarında büyümeyi öngörüyoruz. Hedefimiz, 5 yıl sonra en az 4 markamızın, 10 yıl sonra ise tüm markalarımızın global olmasıdır” diye konuştu. Önümüzdeki 5 yılda, her yıl yüzde 25 büyümeyi öngördüklerini ifade eden Dündar, yüzde 100 bitkisel çözümler sunan yeni ürünler ile saç, cilt, çocuk-bebek, gıda takviyesi alanlarında uzmanlıklarını sürdüreceklerini, perakende markası Biota 59 Elements ile de Turquality üyesi bir şirket olarak, yurt içinde ve yurt dışında mağaza zincirlerini büyüteceklerini söyledi. Dündar, sözlerine şöyle devam etti:

“Eczane pazarındaki liderliğimizi sürdürmeyi, pazarın üstünde büyümeyi planlıyoruz. Anne-bebek ürünlerini gelecek vadeden kategori olarak değerlendiriyoruz. Bu kategoride ürün sayımızı artıracağız. Gıda takviyeleri alanı ise bitki uzmanlığımızı kullandığımız önemli bir kategori olarak devam edecek. Uzun vadede, sağlıklı yaşamla ilgili bazı projelerimizi hayata geçirmeyi istiyoruz ve bu stratejimiz bizi farklı kategorilere götürecek. Kısa vadede ise eczane-bebek markamız olan Biobaby ile temizlik kategorisinde bebeklere özel çamaşır suyu ürünümüz eczane raflarında olacak.”

Wal-Mart ile dev işbirliği 

ABD’nin ünlü perakende zinciri Wal-Mart’ın 4 bin mağazasında Biota ürünlerinin satılmasını kapsayan işbirliğine gittiklerine işaret eden Cihat Dündar, “Ürünlerimizi beğendiler. İlk aşamada 1,000 Wal-Mart mağazasında ürünlerimiz satışa sunulacak. Görüşmelerimizi tamamladık, şimdi ilgili komisyonların kararını bekliyoruz. İnanıyorum ki bu işbirliğimiz, Biota ürünleri satış hacminde önemli sıçrama sağlayacak” dedi.

Güney Amerika’dan Rusya’ya, Suudi Arabistan’dan Avusturalya’ya kadar dünyada 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Cihat Dündar, “ABD’de 30 bin noktadayız. Bu ülkede CVS eczane zincirine giren ilk Türk markasıyız. 2014 yılından bu yana ürünlerimiz yine ABD’de Wallgreens eczane zincirlerinde tüketicilerle buluşuyor. Bugün saç dökülmesini önleyen dermokozmetik ürünümüz Bioxcin, yüzde 11 payı ile ABD zincir pazarında lider bir üründür” şeklinde konuştu.

Cihat Dündar, yıllık kişisel bakım harcamalarının Türkiye’de AB ülkelerinin yaklaşık 1/4‘ü kadar olduğunu ve önümüzdeki 10 yılda bu alanda birçok yatırım, birleşme ile birlikte sektörde hızlı büyümenin devam edeceğine işaret etti. Dündar, sektörde çokuluslu yabancı firmaların pazarda büyük bir hakimiyeti olduğunu belirterek, bu yüksek rekabet ortamında, ‘farklılaşarak büyüme stratejisi’nin Biota’yı ayrıştırdığını ve güçlendirdiğini vurguladı. Dündar, Türkiye’ de saç bakım kategorisinin yüzde 12, cilt bakım kategorisinin ise yüzde 15 büyüdüğünü kaydetti.

Biota Laboratuvarları Künyesi

Fabrika Yatırımı: 50 milyon dolar

Üretim Kapasitesi: 25.000 ton/yıl şampuan, 3.000 ton/yıl krem jel, 3.000 ton/yıl serum tonik

Ürün Kategorileri: Saç Bakım, Cilt Bakım, Vücut Bakım, Anne-Bebek Bakım, Renkli Kozmetik, Koku Grubu, Ek Besin Takviyeleri

Markalar: Bioder, Bioxcin, Nutraxin, Bioblas, Restorex, Biobaby, Biota 59 Elements

Ürün çeşidi/Sayısı: 400

Satış noktaları: 25 bin eczane, yüzlerce zincir perakende mağazası… ABD’de 30 bin eczane noktası

Mağaza sayısı: İstanbul’da 4 Biota mağazası. 2017 hedefi; yurt içi 12, yurt dışı 30 yeni mağaza

Biota Laboratuvarları Hakkında:

2002 yılında kurulan Biota Laboratuvarları, sağlık ve güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli bitkisel çözümler üretiyor. Yenilikçi ürünleriyle sağlık ve güzelliği bir arada sunanBiota, doğanın sınırsız yararını sunduğu farklı bitkileri sentezleyerek en son teknolojiyi bir araya getiriyor. Yıllık 3 milyon Euro AR-GE yatırımı gerçekleştiren Biota Laboratuvarları, fabrikasında Türkiye’nin ilk Sanayi Bakanlığı onaylı AR-GE merkezi ile araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. 

Biota’nın eczane kanalı markaları; Bioder, Bioxcin, Nutraxin ve Biobaby Türkiye çapında 24.000’den fazla eczanede yer alıyor. Market kanalı markaları; Bioblas ve Restorex ise hipermarketlerden zincir mağazalara ve parfümerilere kadar binlerce noktada satışa sunuluyor. Perakende kanalı markası Biota 59 Elements de, Biota mağazalarında tüketicilerle buluşuyor.

Dünyanın birçok ülkesine gerçekleştirdiği ihracatla dış pazarlarda da başarısını sürdüren Biota, global marka yaratma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. 

Biota ürünleri Güney Amerika’dan Rusya’ya, Suudi Arabistan’dan Avusturalya’ya kadar dünyada 40’ın üzerinde ülkede satışa sunuluyor. ABD pazarında CVS eczane zincirine giren ilk Türk markası olan Biota, ayrıca 2014 yılından bu yana yine ABD’de Wallgreenseczane zincirlerinde de tüketicilerle buluşuyor. Biota, saç bakım ürünü Bioxsine ile ABD’de 2014 yılının en iyi kişisel bakım ürünü seçilmesi ile öne çıkıyor. Biota Laboratuvarları, AR-GE çalışmaları ve araştırmalarıyla her zaman daha iyi, daha farklı ve daha yeni ürünler üretmeyi hedefliyor.